"Z życia wzięte". Dziękujemy, że byliście z Trójką na 29. Pikniku Naukowym

"Z życia wzięte" - pod takim hasłem na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbył się 29. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik im. Prof. Łukasza Turskiego. W jego trakcie można było doświadczać nauki wszystkimi zmysłami: obserwując, eksperymentując i rozmawiając z wybitnymi specjalistami.

"Z życia wzięte". Dziękujemy, że byliście z Trójką na 29. Pikniku Naukowym

Trójka na Pikniku Naukowym 2026. Dziękujemy, że byliście z nami!

Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Tegoroczna odsłona Pikniku Naukowego odbyła się w sobotę 13 czerwca na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. 133 instytucje z kraju i zagranicy, 168 piknikowych namiotów, 650 pokazów - to był imponujący program i okazja do spojrzenia na naukę jako fascynującą przygodę, bliską naszej codzienności.

Zabawa z nauką w pełnym słońcu

Po ranny deszcz mógł zniechęcić część odwiedzających, jednak im bliżej południa, tym pogoda robiła się przyjaźniejsza, a wraz z nią rosła frekwencja. Ostatecznie na błoniach PGE Narodowego pojawiły się tłumy - i atmosfera, jak na każdym Pikniku Naukowym, była świetna: namioty pełne ludzi, kolejki do popularnych stanowisk. I ta wszechobecna atmosfera niezwykłej ekscytacji, kiedy nauka przestaje być podręcznikową teorią, a staje się czymś, co można dotknąć, nacisnąć albo sprawdzić w symulatorze!


Karolina Gonet, Maciej Jankowski i Ania Lalka na trójkowym stanowisku podczas Pikniku Naukowego Karolina Gonet, Maciej Jankowski i Ania Lalka na trójkowym stanowisku podczas Pikniku Naukowego

Egzoszkielety, łaziki i chirurgiczny robot

Piknik, jak zawsze, stawiał na bezpośredni kontakt z nauką: zwiedzający mogli sami wykonywać eksperymenty na licznych stanowiskach, obserwując pracę naukowców z bliska, nie tylko z widowni. A program obejmował m.in. mnogość stanowisk do samodzielnego eksperymentowania, prezentacje egzoszkieletów, łazików kosmicznych, robota chirurgicznego, a dla miłośników motoryzacji przygotowano symulator jazdy bolidem oraz terenową grę motoryzacyjną. I to była tylko niewielka część atrakcji, które przez osiem godzin (11-19) czekały na odwiedzających.

29. Piknik Naukowy: Trójka też tam była

W plenerowym studiu Polskiego Radia, gdzie realizowano audycje na żywo i spotkania z dziennikarzami, nie zabrakło oczywiście ekipy Trójki. Na terenach pod stadionem zameldował się m.in. Maciej Jankowski, który w godzinach 17-19, w piknikowej atmosferze, wraz z Karoliną Gonet wędrującą między namiotami z robotami i łazikami, prowadził na żywo specjalne wydanie "Tygodnika Muzycznego".


Piknik Naukowy relacjonowała w Trójce m.in. Karolina Gonet Piknik Naukowy relacjonowała w Trójce m.in. Karolina Gonet

Tegoroczna, 29. edycja Pikniku Naukowego, po raz kolejny udowodniła, że pomysł łączenia nauki z codziennością, eksperymentu z zabawą sprawdza się doskonale. I nawet kapryśna pogoda, będąca nb. doskonałą ilustracją hasła "Z życia wzięte", nikogo specjalnie nie wystraszyła. Wszyscy przygotowują się do następnej, jubileuszowej, 30. edycji. To już (dopiero?) za rok!


Piotr Radecki

Partnerem Pikniku Naukowego jest ORLEN